neděle 28. srpna 2016

Recenze: Zářijová světla

Název: Zářijová světla
Autor: Carlos Ruiz Zafona
Nakladatelství: CooBoo
Počet stran: 232
Série: Volné pokračování triologie Kníže z mlhy
Díl: 3/3 (recenze na 2/3 nebude!)
Rok vydání (orig): 2008
Rok vydání (cz): 2014
Žánr: Fantasy, Mystery, Young Adult

Anotace: ,,Svým způsobem jsme všichni vlastně rozbité hračky, nemyslíte?" Říká tajuplný hračkář žijící jako poustevník ve svém starém sídle.
Obklopen mechanickými bytostmi, které sám stvořil...Po ponurých dnech se Irene nemůže dočkat léta a slunce. S mladým Ismaelem v Modré zátoce se zdá být všechno perfektní. Ale záhadný hračkář, který zaměstnal Ireninu matku ve svém sídle v Cravenmoore, střeží hrozivé tajemství. Všechny místnosti jeho obrovského domu jsou plné mechanických tvorů a rafinovaných hraček, jež stvořil, aby unikl osamění. Do některých pokojů se nesmí vstupovat, brzy se domem začnou prohánět temné stíny a z mlhy kolem opuštěného majáku hrozí obávaná zářijová světla. Z idylky se stane místo hrůzy a Irene s Ismaelem prožijí největší a nejnebezpečnější dobrodružství svého života.

~

 Po bídných dnech, které zažívala Irene se svojí matkou a bratrem Dorianem dostanou nabídku pracovat pro záhadného hračkáře v sídle Cravenmoore. Kde se setkají s Hannou, šestnácti-letou dívkou, co je také zaměstnána u Lazaruse Janna. Hannin bratr Ismael nemůže odtrhnout oči od Irene.. Jednoho dne, když Hanna přespává v  Cravenmoore se nedaleko v sídle otevře okno. Hanna se tak vydává do pokoje, v kterém nikdy nebyla. Je to dětský pokoj a Hannu zaujme černá lahvička, kterou otevře. A tak se do světa dostane něco co mělo být zavřeno. Stín.

~

Tahle kniha mě naprosto uchvátila, kouzelná, romantická s jedním velkým temným tajemstvím Lazaruse Janna. Myslím si že od téhle doby začínám shipovat Irene & Ismaela. Jen mě opět trochu zaskočil konec. V knize se mi hrozně líbily ty několika stránkové příběhy Lazaruse.

Styl jakým autor píše je strašidelně okouzlující, úplně mě oslnil. Do knihy jsem se začetla a každé slovo jsem doslova hltala. Kniha je hodně čtivá, důkazem je asi to, že jsem ji měla za dva dny celou přečtenou. Ještě dokonce uvažuji nad tím, že bych si jí přečetla znova (ale spíš někdo v budoucnu) Kdybych měla tuhle knihu porovnat s předešlými díly této série, je to něco úplně jiného. I když ani v této jsme nemohli zabránit smrti, která mě hodně zaskočila a postavy mi bylo líto. Hrozně mě zklamal konec, ale nemyslím to nijak ve zlém. Prostě jsem četla, četla a potom kniha skončila. Můj vyděšený výraz, že ta skvěla kniha končí...

Obálka se mi u téhle knihy asi jako jediná z této série líbila, maják a moře. Na rozdíl od knihy Kníže z mlhy, kde byl jen strašidelný chátrající vrak lodi nebo v druhém díle jedoucí lokomotiva. Samozřejmě, vy to můžete mít jinak.. :)

Kniha mě asi natolik fascinovala, že i když jsem už četla tak si jí budu muset pořídit i domu (měla jsem ji totiž půjčenou z knihovny). Pokud někdy budu dělat nejoblíbenější knihy, tato se tam zřejmě objeví. Takže knihu můžu určitě doporučit, protože podle mě byla vážně skvělá! (Zdá se mi, že je to už nějak moc chvály!)2 komentáře:

Za každičký komentář jsem nesmírně ráda! :)